Orzeczenie rozwodu nie oznacza automatycznego powrotu do wcześniejszego nazwiska. W tym celu należy dopełnić określonych formalności. Aby powrócić do nazwiska, którym posługiwaliśmy się przed zawarciem małżeństwa należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. Co ważne, należy tego dokonać przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku dotyczącego rozwiązania małżeństwa. A następnie trzeba złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie o zamiarze powrotu do poprzedniego nazwiska. Należy zwrócić uwagę, iż jest to jedyny sposób, który umożliwi nam powrót do poprzedniego nazwiska, gdyż Sąd nie może tego rozstrzygnąć w wyroku rozwodowym.
Oświadczenie o zamiarze powrotu do poprzedniego nazwiska można złożyć przed dowolnym Urzędem Stanu Cywilnego w RP, a także przed polskim konsulem - bez względu na miejsce zamieszkania małżonka bądź miejsce zawarcia małżeństwa. Przy czym, najistotniejsze jest dochowanie przewidzianego w przepisie trzymiesięcznego terminu, bowiem jego przekroczenie uniemożliwia powrót do nazwiska we wskazanym trybie.
W tym miejscu warto jako ciekawostkę wskazać, iż przepis dotyczy powrotu do nazwiska noszonego bezpośredniego przed zawarciem małżeństwa, a nie do nazwiska rodowego. Co w praktyce oznacza, że jeżeli kobieta drugi raz zawarła związek małżeński, a przed zawarciem drugiego małżeństwa posługiwała się nazwiskiem z pierwszego małżeństwa, to wówczas powróci do nazwiska z pierwszego małżeństwa, a nie do nazwiska panieńskiego.
PRZYKŁAD:
NAZWISKO PANIEŃSKIE |
NAZWISKO PO ZAWARCIU |
NAZWISKO PO ZAWARCIU |
NAZWISKO |
WIŚNIEWSKA |
NOWAK |
KOWALSKA |
NOWAK |
Co więcej, były mąż nie ma możliwości, aby „odebrać” swojej byłej żonie prawo do nazwiska nabytego na skutek zawarcia małżeństwa.
Dokumenty, które będą potrzebne w USC:
- Pisemne oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa,
- Dokumenty do wglądu:
- Sentencja wyroku rozwodowego bądź odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie,
- Dokument stwierdzający tożsamość.
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.